INTERVJU: PREMIJER BOSANSKO-PODRINJSKOG KANTONA EMIR OKOVIĆ
Razgovarao: Endin ČAUŠEVIĆ
SARAJEVO, 21. MAJA (ONASA) – Premijer Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) Emir Oković u intervjuu za Agenciju ONASA govori, između ostalog, o trenutnom stanju u BPK, prioritetima tokom mandata, o pažnji koja se poklanja poljoprivredi, broju nezaposlenih, turističkoj ponudi BPK…
ONASA: Kako biste ocijenili trenutno stanje u BPK?
OKOVIĆ: Generalno posmatrano BPK, od osnivanja karakterišu činjenice početne i potpune devastacije prostora do današnjeg određenog napretka u svim segmentima. Dio polazne osnove za djelovanje ove vlade su pozitivan trend privrednog rasta i trend povećanja zaposlenosti, ali istovremeno i nedovoljna razvijenost infrastrukture, nedovoljna iskorištenost prirodnih resursa, neadekvatno riješeno pitanje finansiranja Kantona, kreditna zaduženost privrede, nezaposlen visoko-obrazovani kadar, odsustvo veće saradnje nižih i viših nivoa vlasti, neuređen sistem rada javne uprave, nerazvijenost lokalnih zajednica, neriješena imovinska pitanja Kantona, kao i činjenica sporog formiranja vlasti, što predstavlja veliku poteškoću, naročito u dijelu zajedničkih nadležnosti.
ONASA: Koji su prioriteti u radu BPK tokom vašeg mandata?
OKOVIĆ: Privreda i zapošljavanje su u osnovnom fokusu Vlade koja će u okviru raspodjele nadležnosti između Federacije i kantona dati doprinos mjerama usmjerenim na ovo pitanje. Neke su već realizovane, a očekujemo i pomoć viših nivoa vlasti. Dalje, možemo istaći potrebu razvoja infrastrukture i efikasniju iskorištenost prirodnih resursa. Održavanje i poboljšanje budžetske stabilnosti Kantona i općina u sastavu BPK je naša zajednička obaveza. Tu podrazumijevam održavanje postojećeg nivoa životnog standarda, javne potrošnje, nivoa bezbjednosti u Kantonu, socijalne i zdravstvene zaštite. Stabilnije i trajnije riješeno pitanje javnih finansija stvara kvalitetnije uslove za ulaganje u stvaranje radnih mjesta, podizanje životnog standarda, infrastrukturu, obrazovanje, zdravstvo i kulturu, tako da svi mi zajedno moramo uložiti snažne napore da kvalitetnije riješimo problem naših finansija. Pitanja razvoja infrastrukture u oblasti saobraćaja, ruralnog razvoja, turizma, javne uprave, obrazovanja, zdravstva, zaštite okoliša i privrede je bitan segment u radu svake administracije, što nije izuzetak ni u ovom slučaju. Naravno, vrijedno je istaći da se kao prioritet pojavljuje potreba izrade Strategije razvoja Kantona za period 2016. – 2020., koja će obuhvatiti naprijed navedeno.
ONASA: Koliko ima istine u pričama da u Goraždu nema nezaposlenih?
OKOVIĆ: Pozitivni trendovi postoje, ali, istovremno je činjenica da se na službi za evidenciju nezaposlenih nalazi oko tri hiljade osoba, aktivnih tražilaca posla.
ONASA: Za razliku od drugih sredina koji se ne mogu pohvaliti multietničnošću, u Goraždu je zaposlen značajan broj pripadnika svih naroda. Možete li nam reći koliki je broj nebošnjaka zaposlen u kompanijama na prostoru BPK?
OKOVIĆ: Taj broj je promjenjiv, ali trenutno se radi o broju od oko 250 osoba koje dolaze iz susjednih općina i rade uglavnom u privredi.
ONASA: Kakve su aktivnosti preduzete za zaštitu od poplava u BPK s obzirom na to da su prošle četiri godine od poplava koje su pogodile BPK?
OKOVIĆ: Ovo područje pogodile su poplave prije četiri godine, o čemu je na nivou općine sačinjena studija koja ukazuje i na postojanje greške ljudskog faktora. To je aktivnost koju vodi Općina Goražde i koju mi kao veći nivo vlasti podržavamo. U odnosu na poplave u drugim sredinama mi smo u tom dijelu davali podršku. Istovremeno smo svjesni da se radi o državnom pitanju i očekujemo sistemsko rješavanja prevashodno na višim nivoima odlučivanja i uspostave adekvatnih sitema odbrana od poplava. U dijelu naših nadležnosti postoje organizovane službe koje istina raspolažu sa prilično ograničenim sredstvima.
ONASA: Poznato je da BPK ima idealne uslove za ratarstvo, koliko se uopće poklanja pažnje poljoprivrednoj djelatnosti?
OKOVIĆ: Ratarska proizvodnja je zastupljena u određenom obimu, prije svega u plasteničkoj proizvodnji. Uspostavljen je sistem podsticaja u skladu sa rapoloživim sredstvima.
Problemi proizilaze iz usitnjenosti posjeda, nepostojanja adekvatnog sistema otkupa proizvoda i, naravno, nezaštićenosti domaće poljoprivredne proizvodnje što je pitanje koje prevazilazi nadležnosti kantona.
Resursi svakako postoje i pozitivna je činjenica da je u toku realizacija programa Svjetske banke i uspostave sistema.
ONASA: Može li se rijeka Drina koristiti kao turistički proizvod i ima li planova u tom pogledu?
OKOVIĆ: Rijeka Drina svakako ima turističkog potencijala.
Već sam rekao da je infrastruktura nerazvijena, a tu prije svega mislim na putne komunikacije koje su svakako bitne za taj segment i ukupni privredni razvoj. Naravno unutar resornog ministartva su započete analize trenutnog stanja iz čega će proisteći pravci djelovanja, s obzirom na to da do sada nije bilo značajnog sistemskog pristupa ovom pitanju. (kraj)