INTERVJU: ELVEDIN ČOBO, DIREKTOR RUDNIKA MRKOG UGLJA ‘KAKANJ’
Razgovarala: Ena ČOLPA
SARAJEVO, 17. JUNA (ONASA) – Direktor Rudnika mrkog uglja “Kakanj” Elvedin Čobo u intervjuu za Agenciju ONASA, između ostalog, govori o poslovanju rudnika u protekloj godini, ulaganjima u opremu i poduzetim mjerama za sigurnost rudara, o planovima poslovanja za narednu godinu…
ONASA: Da li je Rudnik mrkog uglja “Kakanj” u ovom vremenu ključni faktor razvoja općine Kakanj?
ČOBO: Ako nije ključni faktor, jeste sigurno jedan od ključnih faktora s obzirom da općina ima još privrednih subjekata kao što je Termoelektrana, Tvornica cementa, te mnoge druge uspješne privatne firme. Svakako da je RMU Kakanj i po broju zaposlenih, ali i po kapacitetu ljudskih resursa ključan za razvoj općine, posebno ako se osvrnemo na činjenicu da rudnik ima 75 miliona KM godišnjeg obrta.
ONASA: Šta je misija Rudnika u odnosu na Vaše potrošače ali i u odnosu prema glavnom kupcu, Elektroprivredi BiH?
ČOBO: Elektroprivredi BiH prodajemo oko 97 posto svoje glavne sirovine, odnosno uglja, što je čini itekako značajnim kupcem. Naša misija je prije svega kvalitet i poštovanje rokova isporuke, najprije strateškom kupcu Termoeletrani Kakanj kojoj isporučujemo mjesečno od 90.000 do 100.000 tona uglja.
ONASA: S kakvim finansijskim rezultatima ste završili prošlu poslovnu godinu i koji su strateški zadaci u ovoj godini?
ČOBO: Rudnik posluje sa određenim gubitkom iz prošle godine koji je, kao i kod većine privrednika u BiH, nastao zbog katastrofalnih poplava koje su zadesile našu državu u protekloj godini. Bilo je planirano da će biti iskopano 100.000 uglja, međutim zbog kiše i poplava onemogućene su nam planirane aktivnosti na površinskom kopu. Što se tiče strateških zadataka u ovoj godini je stabilizacija proizvodnje, te pokušaj da ostvarimo planirane količine na pripremi jamskih prostorija što će rezultirati povećanjem iskopanih tona uglja. Također, ove godine smo imali dva jako velika klizišta u januaru i februaru što je označilo loš početak godine, međutim, očekujemo stabilizaciju situacije u ovoj godini.
ONASA: Koliko radnika je uposleno trenutno u Rudniku i da li u ovoj godini namjeravate uposliti nove radnike i, eventualno, ulagati u novu opremu?
ČOBO: U RMU “Kakanj” trenutno imamo 1.890 radnika. Imamo odluku Vlade FBiH o zabrani prijema novih radnika, ali do kraja godine ćemo sigurno imati potrebu za zapošljavanjem novih radnika. Dijelom sredstava koje je Elektroprivreda BiH, kroz sistem dokapitalizacije regulisala planiramo uložiti u nabavku širokočelne opreme, također za novu jamu “Begići – Bištrani” obezbijedili smo sigurnosne sisteme, a radovi koji se izvode na hidrotehničkom objektu tunel “Ribnica“ će biti nastavljeni i iduće godine.
ONASA: Koliko je u prošloj godini iskopano uglja i da li imate uporedne podatke s pretprošlom godinom te kad je u pitanju vađenje uglja kakvi su vam ovogodišnji planovi?
ČOBO: U 2013. godini iskopali smo 1.080.000 tona uglja, a godinu kasnije 1.100.000 tona uglja. Naši planovi su oko 1.150.000 tona uglja prema bilansu koji je neophodno isporučiti Termoelektrani Kakanj.
ONASA: Koliko je s aspekta sigurnosti rudara siguran rudnik “Kakanj” i kako općenito ocjenjujete ulaganja u rudnike jer smo, nažalost, svjedoci da se u posljednje vrijeme događaju nesreće sa smrtnim posljedicama?
ČOBO: Nedavno je obilježeno 50 godina od velike rudarske nesreće koja se desila 7. juna 1965 godine gdje je poginulo 128 rudara. To nas uvijek opominje u kakvom ambijentu radimo i šta nam se može desiti. Kad je riječ o sigurnosti rudara u rudniku “Kakanj”, posvećena je maksimalna pažnja, od opreme koju smo nabavili i ugradili, od najnovijih savremenih metanometrijskih stanica, zatim niz kontrola koje već odavno postoje u rudnicima, međutim potencijalne opasnosti u rudnicima uvijek postoje. To je prirodni masiv koji se svakodnevno narušava, ali konstantnim kontrolama i mjerama opreza eventualne opasnosti se mogu na neki način predvidjeti.
ONASA: Da li mislite da su rudari adekvatno nagrađeni za svoj rad i ako eventualno imate podatke kakva je situacija u drugim rudnicima u regionu kako s aspekta plata tako i u pogledu produktivnosti rada?
ČOBO: Naši rudari su za sada adekvatno nagrađeni. Podataka o drugim rudnicima trenutno nemamo, a kada bi se poredili sa drugim budžetskim institucijama moglo bi se reći da rudari nisu adekvatno nagrađeni. Treba biti svjestan da je ugalj jedina roba za čije povećanje cijena su nadležna dva ministarstva i kupac, a od cijena robe zavisi i standard rudara. Međutim, u našem rudniku nema nezadovoljstva. Nemamo informaciju koliko iznose plate u drugim rudnicima, ali globalan je problem oko penzionisanja, uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje i mnogi drugi problemi s kojima se rudari u FBiH svakodnevno susreću.
ONASA: Da li je laboratorija kakanjskog Rudnika osposobljena za uzorkovanje i hemijsku analizu uglja?
ČOBO: Laboratorija je certificirana po svim standardima, te je svakako adekvatno osposobljena za uzorkovanje i hemijsku analizu uglja. Naše analize uglja se upoređuju sa zvaničnim analizama neovisne laboratorije, čime se dobije podatak na osnovu čega se plaća cijena uglja prema Termoelektrani.
ONASA: Koje organizacione jedinice egzistiraju u Rudniku mrkog uglja “Kakanj” i kakvi su pojedinačno kapaciteti kopova u sastavu rudnika?
ČOBO: Rudnik ima dva proizvoda kapaciteta, a to su: površinski kop “Vrtlište” koji ima planiranu proizvodnju od 750.000 tona uglja i podzemna jama “Haljinići” koja je planirana sa 400.000 tona uglja godišnje. Postoje, također, pogon za preradu uglja, pogon za održavanje i remont opreme, te treći koji je namijenjen za ishranu rudara. Ova tri pogona objedinjuje zajednička Direkcija rudnika. Kapaciteti su, kao što sam već pomenuo, 1.150.000 tona uglja. Ako gledamo pojedinačne kapacitete, za sada proizvodnja ide u korist površinskog kopa. Nadamo se da će se sa novom jamom “Begići – Bištrani” kapaciteti podići na jedan veći nivo. (kraj)