INTERVJU: AMELIA ACHMAD YANI, AMBASADORICA INDONEZIJE U BIH
Razgovarala: Ajsela MEKIĆ
SARAJEVO, 6. JUNA (ONASA) – Ambasadorica Indonezije u BiH Amelia Achmad Yani, u intervjuu za Agenciju ONASA govori, između ostalog, da li je i u kojoj mjeri moguće unaprijediti odnose BiH i Indonezije, posebno u ekonomskom sektoru, kakva je trgovinska razmjena kada su u pitanju naše dvije zemlje, koliko je žena u Indonedziji zastupljena u političkom životu, te kako ocjenjuje trenutnu političku situaciju u BiH.
ONASA: Da li je i u kojoj mjeri moguće unaprijediti odnose BiH i Indonezije, posebno u ekonomskom sektoru?
YANI: Odnosi između Indonezije i BiH imaju dugu historiju, još od doba Jugoslavije kao člana Pokreta nesvrstanih. U tom periodu, 1960. godine, Indonezija se i dalje borila sa mnogim pobunama i trebala je oružje, municiju i pancire. Jugoslavija je bila napredna u ovoj oblasti, 60 posto vojne industrije se nalazilo u BiH. Rekla bih da su to bili naši prvi ekonomsko – trgovinski odnosi. Od 1995. do 2000. godine Indonezija je prolazila kroz veoma tešku ekonomsku krizu. Jugoslavija je također prošla kroz vrlo loš period u ratu od 1992. do 1995. godine. Odnosi između naše dvije zemlje su u tom periodu stagnirali.
ONASA: Kakva je trgovinska razmjena kada su u pitanju naše dvije zemlje, u čemu se ogleda i postoje li planovi za njenim unapređenjem?
YANI: Trgovinska razmjena između naše dvije zemlje ide u pravom smjeru. Prvi kontakt među ljudima je određeni broj Bosanaca koji je u braku sa Indonežankama i djeca iz ovih mješovitih brakova imaju dvije nacionalnosti, ali kada napune 18 godina starosti mogu odlučiti koju nacionalnost će izabrati. Indonezija je otvorila vrata za turizam ukidajući vize za boravak u trajanju od 30 dana. Vlada Indonezije ima cilj da oko 20 miliona turista posjeti Indoneziju.
Nekoliko delegacija naše dvije zemlje biće u posjetama na ministarskom nivou u poljima trgovine, industrije i turizma. Očekuje se da predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović posjeti Indoneziju u oktobru ove godine. Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak je zakazao posjetu Baliju u decembru gdje će prisustvovat Bali konferenciji.
Također između BiH i Indonezije već postoji plan saradnje basanskohercegovačih i indonežanskih stručnjaka na projektima u elektranama na Sumatri i u Papui.
A kada je riječ o trgovinskoj razmjeni za sada BiH će od Indonezije kupovati kafu, palmino ulje, a Indonezija od BiH mlijeko i med.
ONASA: Dominantna karakteristika vaše zemlje je različitost kultura i jezika. Da li postoji i u kojoj mjeri saradnja BiH i Indonezije u oblasti kulture, obrazovanja, nauke i sporta?
YANI: Ambasada Indonezije u BiH u septembru će u Sarajevu organizovati kulturno veče sa klasičnim plesom Java, izložbu kafe i rukotvorina. Takođe jedanput mjeseno u Ambasadi ćemo besplatno organizovati učenje indonežanskog jezika. Radimo i na unapređenju saradanje između naših univerziteta. Tako će grupa od 40 do 50 djece iz Indonezije, dobi od 14 do 17 godina, tokom školskog raspusta doći da trenira fudbal na Akademiji za fudbal u Sarajevu.
ONASA: Vaša zemlja za turiste je veoma interesantna. Postoje li planovi da se poboljša turistička saradnja BiH i Indonezije?
YANI: Obje zemlje moraju da rade zajedno u sektoru turizma. Mi ćemo pokušati pronaći način da putovanja budu jeftinija. Na primjer organizovaćemo da turisti sa Balkana posjete istočni dio Indonezije, gdje mogu uživati u prelijepim pejzažima i na prekrasnim plažama, uživati u gastronomskim specijalitetima, u bogatoj kulturi, družiti se i lijepim i toplim Indonežanima.
A Indonežani mogu posjetiti prekrasan krajolik planinske BiH, vodopade i tople ljude, jesti krem sir i domaći hljeb, šljive i trešnje, ukusnu pastrmku, govedinu, teletinu…
ONASA: Vi ste ambasadorica Vaše zemlje u BiH. Koliko je žena u Indonedziji zastupljena u političkom životu i kakav je uopće položaj žene u Indoneziji?
YANI: Zakon propisuje da učešće žena u politici bude 30 posto. Međutim samo 15 posto žena je trenutno u Parlamentu i sedam posto su šefovi okruga.
Oko 60 do 75 posto ljudi živi u ruralnom području. Imali smo jednu predsjednicu Indonezije Megawati Sukarnoputri i imamo pet žena u kabinetu u ovom trenutku.
Žene su poslovne, visoko obrazovane, ali veliki broj žena su i dalje domaćice.
ONASA: Kako ocjenjujete trenutnu političku situaciju u BiH?
YANI: Trenutna politika u BiH kreće naprijed prema boljoj situaciji, mada nije lako za nekoga poput mene da se upozna sa sistemom u BiH, što je po mom mišljenju malo komplikovano. Vremenom, dok se malo bolje upoznam, potpuno ću spoznati političku situaciju u BiH. (kraj)