INTERVJU: MILAN DUNOVIĆ, POTPREDSJEDNIK FBIH
Razgovarao: Tarik MOĆEVIĆ
SARAJEVO, 19. MARTA (ONASA) – Potpredsjednik Federacije BiH (FBiH) Milan Dunović u intervjuu za Agenciju ONASA govori, između ostalog, o planovima tokom mandata, odnosu sa predsjednikom i potpredsjednicom FBiH, procesu formiranja i očekivanjima od novog saziva Vlade FBiH, položaju Srba u FBiH…
ONASA: Koji će biti prioriteti tokom Vašeg mandata?
DUNOVIĆ: Politička stabilnost će biti strateški cilj mog budućeg rada, a sve sa ciljem da izbjegnemo dosadašnje scenarije koji su pogađali našu zemlju. Trebamo se svi ozbiljno pozabaviti tekućim problemima sa kojima se svakodnevno susrećemo, te početi aktivno raditi na njihovom rješavanju. Socio-ekonomske reforme također će nam biti prioritet, jer bez ekonomske nema ni političke stabilnosti. Neophodno je svim građanima BiH omogućiti dostojanstven život.
Multietničnost smatram najvećom vrijednošću naroda i građana BiH. Stoga želim služiti primjerom i zalagati se za povratak svih građana, te njihovu integraciju kroz obrazovni sistem i zapošljavanje.
ONASA: Možete li pojasniti šta podrazumijeva i koja su ovlaštenja potpredsjednika FBiH?
DUNOVIĆ: Potpredsjednici FBiH, osim izvršavanja dužnosti koje su im povjerili predsjednik ili predsjednik Parlamenta FBiH, sarađuju sa predsjednikom FBiH u svim situacijama u kojima mu je neophodna saglasnost potpredsjednika. Aktuelan primjer je imenovanje Vlade FBiH koju imenuje predsjednik uz saglasnost potpredsjednika. Imenovanju prethode konsultacije sa premijerom ili kandidatom za premijera. Moguć je i obrnut proces, kada potpredsjednici daju saglasnost predsjedniku za smjenu Vlade FBiH.
ONASA: Kako ocjenjujete dosadašnju saradnju sa predsjednikom i potpredsjednicom FBiH Marinkom Čavarom i Melikom Mahmutbegović?
DUNOVIĆ: Iako dolazimo iz različitih političkih stranaka, koje imaju drugačije programske ciljeve i mjere, smatram da je dosadašnja saradnja dobra. Programi svih političkih stranaka trebali bi voditi političkoj stabilnosti BiH. Lično ću se truditi da saradnju dovedem na viši nivo od onoga na šta su građani FBiH navikli, te da promjenim godinama sticane predrasude o političkom “uhljebljivanju”. Sa saradnicima u Kabinetu ću pokušati ponuditi i neke projekte koji na mikroplanu vode poboljšanju životnih uslova, prvenstveno u povratničkim sredinama.
ONASA: Očekujete li da će do 31. marta, kada ističe rok za privremeno finansiranje biti usvojen budžet FBiH?
DUNOVIĆ: Da, očekujem. Teško je prognozirati, ali mislim da je život građana u cijeloj BiH dovoljno težak, pa ne želim ni razmišljati o opciji neusvajanja budžeta FBiH. Kandidatkinja za ministricu finansija Jelka Miličević mi je u jučerašnjem razgovoru rekla da će isti dan početi raditi na usvajanju budžeta, kako bi bio usvojen prije isteka privremenog finansiranja 31. marta.
ONASA: U srijedu, 18. marta, potpisali ste, zajedno sa predsjednikom FBiH Čavarom i potpredsjednicom Mahmutbegović Odluku o imenovanju nove vlade FBiH. Da li ste zadovoljni ponuđenim kandidatima?
DUNOVIĆ: Kao član Demokratske fronte (DF), političke partije koja stavlja državu i interese građana uvijek ispred interesa stranke i ličnih interesa, smatram da je dobro što je konačno postignut dogovor o formiranju Vlade FBiH. Zajedno sa Čavarom i Mahmutbegović razgovarao sam sa kandidatima za svako ministarstvo Vlade FBiH, čime smo otišli korak dalje od konsultacije sa kandidatom za premijera što je naša ustavna obaveza. Nakon konsultacija, zaključili smo kako svi kandidati imaju neupitnu stručnost u oblastima kojima će se baviti.
Vjerujem da će njihova međusobna saradnja, saradnja sa premijerom FBiH, te saradnja cjelokupne Vlade FBiH sa predsjednikom i potpredsjednicima FBiH biti dobra.
ONASA: U pregovorima o formiranju novog saziva Vlade FBiH najviše spora bilo je oko ministarstva finansija. Da li ste zadovoljni kandidatom Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH za ministricu finansija Jelkom Miličević?
DUNOVIĆ: Nakon dugotrajnih pregovora, HDZ BiH predložio je Jelku Miličević za ministricu finansija, a Stranka demokratske akcije (SDA) i Demokratska fronta (DF) su dali saglasnost za njenu kandidaturu.
Prema mom i mišljenju DF, a nakon čitanja biografije i razgovora sa Miličević, njena stručnost je neupitna.
ONASA: Smatrate li da će novi saziv Vlade FBiH prihvatiti, te biti u mogućnosti provesti ekonomski plan reformi DF “Vizija 14-22” u čijoj ste izradi i sami učestvovali?
DUNOVIĆ: Biću nezadovoljan kao potpredsjednik FBiH i kao član Vijeća za ekonomska prava DF ukoliko budući saziv Vlade ne provede ekonomske reforme koje je DF predvidio ekonomskim programom “Vizija 14-22”.
Puno rada je uloženo na izradi ovog programa i siguran sam da je urađen na način da pruža mogućnost ekonomskog oporavka BiH.
ONASA: Nakon Vašeg kandidovanja za potpredsjednika FBiH, iz Republike Srpske (RS) su stizali komentari kako Vi ne možete biti legitimni predstavnik srpskog stanovništva u FBiH. Kako komentarišete te poruke?
DUNOVIĆ: Zaista ne znam zašto pojedinci misle da mogu izdavati certifikat za legitimitet. Izbor zajedničke liste na kojoj su bili predsjednik i dva potpredsjednika FBiH je obavljen u skladu sa Ustavom propisanom procedurom. Stavimo konačno tačku na ovo pitanje i krenimo sa radom.
ONASA: Kako vidite trenutni položaj Srba u Federaciji BiH i šta, kao potpredsjednik entiteta, planirate uraditi na njegovom poboljšanju?
DUNOVIĆ: Položaj svih građana i naroda u cijeloj BiH je izuzetno težak. Treba konačno početi raditi na ekonomskim reformama. One neće biti jednostavne, a rezultati neće biti vidljivi u kratkom roku.
Položaj Srba u FBiH možemo posmatrati kroz nekoliko aspekata, kao, naprimjer, položaj Srba povratnika u FBiH, problem slabog političkog angažmana mladih obrazovanih ljudi srpske nacionalnosti, integracija povratnika u društvo kroz obrazovni sistem i slično. Svi ovi problemi zahtijevaju posebnu pažnju i studiozan pristup. Trudiću se da sa svojim timom radim na afirmaciji multietničnosti, između ostalog, i kroz rješavanje gore definisanih problema.
Smatram da Srbi u FBiH moraju i sami doprinijeti rješavanju navedenih problema, ali ne na način kako pojedinci iz RS pokušavaju to prikazati. Srbi koji žive u FBiH trebaju se više društveno angažovati u ovom entitetu i time i sami doprinijeti boljem položaju. (kraj)