INTERVJU: MUHAMED PILAV DIREKTOR KOMPANIJE MS&WOOD
Razgovarao: Erdin Halimić
SARAJEVO, 10. MARTA (ONASA) -Direktor kompanije MS&WOOD Muhamed Pilav u intervjuu za Agenciju ONASA između ostalog govori o poslovanju kompanije MS&WOOD u 2014. godini, planovima za tekuću godinu, aktuelnim problemima drvoprerađivačke industrije u BiH…
ONASA: S kakvim poslovnim rezultatima je kompanija MS&WOOD okončala 2014. godinu? Možete li napraviti poređenje sa 2013. godinom?
PILAV: Kompanija MS&WOOD (bivša “Žica”) prvi put od osnivanja 1950. godine, poslovnu godinu završiće s pozitivnim rezultatom. Detaljnom analizom poslovanja i izjavama šefova finansija u bivšoj “Žici”, ustanovljeno je da je ona od svog osnivanja pa do privatizacije poslovala s gubitkom, a preživljavala je na bazi kredita i inflacije. Završni računi kompanije, prema popularnoj praksi u bivšoj Jugoslaviji, svedeni su na “pozitivnu nulu”, fiktivno prikazujući pozitivno poslovanje preduzeća. Naša strateška odluka da uđemo u restruktuiranje kompanije i da se iz nerentabilne i tržišno neprosperitetne proizvodnje žice u potpunosti okrenemo proizvodnji namještaja, pokazala se odličnim poslovnim potezom. Za kratko vrijeme uspjeli smo pokrenuti proizvodnju, uspostaviti vrhunski standard kvaliteta, sistem zaštite okoliša i zadobiti povjerenje najjačeg brenda na svijetu.
ONASA: Koliko od ukupne proizvodnje MS&WOOD izvozi i na koja tržišta? Ko su Vaši najznačajniji partneri?
PILAV: Izvozimo finalne proizvode na najzahtjevnija i najrazvijenija tržišta, kao što su Njemačka, Francuska, Engleska, Austrija, Kanada, Amerika, Švedska, Japan…
ONASA:Možete li najaviti otvaranje novih tržišta?
PILAV: U pregovorima smo oko otvaranja novih tržišta. MS&WOOD izvozi preko 90 posto ukupne proizvodnje. Mi smo izvozno orijentirana kompanija i, naravno, planiramo našu dalju ekspanziju.
ONASA: U toku ove godine najavili ste prelazak poslovanja s koncepta “Proizvedeno u BiH” na koncept “Dizajnirano u BiH”. U kojoj fazi je ovaj poduhvat i o čemu je, konkretno riječ?
PILAV: Dizajnirali smo vlastite proizvode i oni su izloženi u januaru na najvećem sajmu namještaja u svijetu, u Kelnu. Po prvi put izložili smo proizvode koji su dizajnirani i proizvedeni u našoj kompaniji, a dizajn su uradili renomirani arhitekti. Posjete na našem štandu bile su izuzetne i – iznad naših očekivanja. Ostvarili smo poslovne kontakte na osnovu kojih već dobijamo narudžbe. To je samo početak našeg predstavljanja na međunarodnim sajmovima i ostvarivanja saradnje sa dizajnerima. U budućnosti, cijela naša proizvodnja biće bazirana na proizvodima dizajniranim u našoj kompaniji.
ONASA: Koliko radnika zapošljava MS&WOOD i možete li najaviti nova zapošljavanja u 2015.?
PILAV: Trenutno zapošljavamo 200 radnika i planiramo u 2015. godini zaposliti minimalno 100 novih radnika. U petak 6. marta u printanim medijima objavljen je ponovljeni oglas za prijem novih radnika u fabriku namještaja MS&WOOD u Fojnici. Ponuđena radna mjesta odnose se, između ostalog, na zanimanja inženjera mašinstva, diplomiranih ekonimista, ekonomskih tehnologa i stolara… Prednost pri zapošljavanju imaće kandidati sa dužim radnim iskustvom, a kompanija MS&WOOD o našem trošku, nudi usavršavanje radnicima. Kandidatima koji uspješno završe probni rad i pokažu potrebne vještine i znanje, MS&WOOD obezbjediće stan u Fojnici.
ONASA: Koji su problemi s kojim se suočavate prilikom poslovanja na bh. tržištu? Da li imate problema prilikom obezbjeđivanja sirovine?
PILAV: Brojni su problemi sa kojima se susrećemo. Naveo bih visoku cijenu struje, visoke poreze i doprinose na plaće, te netransparentan i neracionalan sistem raspodjele skupe sirovine, koja je u BiH skuplja nego u susjednim državama.
ONASA: Možete li navesti najznačajnije projekte koje planirate realizirati u 2015.? Da li su u planu nove investicije?
PILAV: U prethodne dvije godine imali smo ogromna ulaganja. Uložili smo pet miliona KM u nabavku produktivnije i savremenije opreme. Ukoliko uspijemo obezbjediti povoljna kreditna sredstva i ove godine ćemo investirati oko dva miliona KM u otklanjanje uskih grla u proizvodnji, kao i u povećanje proizvodnje.
ONASA: Kao predsjednik Udruženja poslodavaca Kantona Sarajevo, možete li reći šta očekujete od nove vlasti?
PILAV: Predsjednik sam Udruženja poslodavaca KS i od nove vlasti očekujem da implementira prijedloge Udruženja poslodavaca Federacije BiH, koji su objavljeni u knjizi “Kako do povoljnog ambijenta”. Posebno očekujem od nove vlasti da u što kraćem roku implementira mjere ekonomske politike koje sam objavio u medijima, odnosno da vlast javno ponudi bolja rješenja. Mislim da su nam hitno potrebne reforme koje bi bile usmjerene na ukupno poboljšanje poslovnog ambijenta. Izlaz je u proizvodnji, stvaranju nove vrijednosti, s posebnim fokusom na izvoz. Naša privreda konačno mora postati konkurentna. U protivnom, posljedice bi mogle biti nesagledive. Uvoz je veći od izvoza, a osnovni razlog leži u činjenici da ne postoji zaštita domaćih proizvođača. (kraj)