SARAJEVO, 25. JUNA (ONASA) – Odmah na početku današnjeg rada Kruga 99 želim da se iskreno zahvalim gospodinu Thijsu Reutenu, (Tais Routen), član Evropskog parlamenta iz Nizozemske, što je prihvatio da govori na našu današnju temu „EU mora hitno poduzeti jasne korake u BiH i regiji“.
Naša zahvala nije samo zbog ove geste već i zbog njegovog dosadašnjeg principijelnog odnosa, aktivnostima i inicijativama u Evropskom parlamentu, kada je riječ o problemima regije Zapadnog Balkana i Bosne i Hercegovine, takođe. I nadasve, zbog prijateljskog odnosa prema građanima ove evropske regije koliko i kritičkog odnosa prema svim akterima u njoj koji usporavaju tranziciju zemalja Zapadnog Balkana u okrilje slobodnih, demokratskih i stabilnih država Evropske Unije. Svakako, to ne bi bilo moguće bez dobrog poznavanja regije, ali i lične posvećenosti gospodina Routena najboljim evropskim vrijednostima kojima ovdašnje demokratske snage teže.
Regija Zapadnog Balkana je suočena sa teškim previranjima i pred izazovima za očuvanje mira u i prema ne-ekspanzionističkim zemljama Balkana. Ključni generatori su politike apizmenta, činjenje ustupaka internacionalnih aktera, uključujući i EU, etnonacionalizmu i velikodržavnom hegemonizmu koji već jedno stoljeće čini ovaj prostor zonom nestabilnosti i sukoba, uključujući i one periodične sa ratnim ishodom i najtežim posljedicama. Zaustaviti taj demijurg nad Balkanom nemoguće je bez njegove pune demokratske tranzicije na vrijednostima liberalne demokracije. Svi pokušaji lenjinističke strategije i dejtonske formule „dogovaranja naroda“ doživjele su katastrofalan poraz, a agonija nastavljena. Politička kultura etnonacionalizma još uvijek dominira među političkim elitama i podređenom stanovništvu protiv vrijednostima mira čiji je ključni oslonac prosvjećeni liberalizam, ljudska i građanska političkih prava i slobode pojedinaca.
Nama je, naravno, u ovom trenutku u fokusu Bosna i Hercegovina.
Posljednji nasrtaj Milorada Dodika i pripadajuće političke strukture Republike Srpske na poziciju Ustavnog suda BiH i pokušaj neustavnog etniziranja njegovog sastava, načina djelovanja i uloge; prisvajanja titulara državne imovine BiH na entitet RS; kolaboracija Dragana Čovića u tom procesu sa upornim zahtjevima za nacifikaciju izbornog zakonodavstva, nejednakosti kapaciteta glasa građana u odnosu na etničku pripadnost, kao i ukupnih odnosa; posljednje odluke Visokog predstavnika koje su pogodovale još većim etničkim podjelama i nepovjerenju; odstupanje ključnih političkih aktera i aktuelne vlasti od vlastitih, proklamovanih principa demokratske tranzicije i koncepta građanskog političkog uređenja; slike su stanja u kojem BiH jeste. Puzajuća i otvorena strategija daljeg urušavanja društva i destrukcije države se nastavlja.
I pored toga što Republika Srpska sve više postaje u internacionalnim relacijama sinonim za tvorevinu nastalu u okolnostima genocida i udruženih zločinačkih poduhvata, koji su presuđeni na Haškom Tribunalu, samo njeno postojanje dodatno predstavlja inspiraciju za obnovu ukinute a nikad faktički i ugašene Hrvatske Republike Herceg Bosna, nastale u uslovima međudržavnog oružanog sukoba u kojem je učestvovalo vojno i političko rukovodstvo tadašnje Republike Hrvatske. I ne samo u BiH već i u drugim konfliktnim zonama na Balkanu, Evropi i svijetu.
Imajući u vidu moć unutrašnjih blokada države nastalih dejtonskim Ustavom BiH za predstavljanje države BiH kao subjekta internacionalnog prava u punom kapacitetu i interesu cijele bosanske nacije ravnopravnih građana, mi i ovom sesijom želimo apelirati na prijateljske države, subjekte internacionalnog prava, da nam pomognu na način da traže Mišljenje Internacionalnog suda pravde u Hagu, da li su pojedini aneksi Dejtonskog ugovora za mir u BiH u skladu sa pravom ili su ništavi, jer su prihvaćeni prije nego su izrečene presude za genocid i dva UZP u kojima je učestvovala Srbija i Hrvatska. To vidimo kao jedan od načina izlaska iz začaranog kruga urušavanja države i mira u BiH kao i hegemonizma njenih susjeda. Vjerujemo da će ovaj apel doprijeti i do Evropskog parlamenta.(kraj)