Vijesti

VISOKI PREDSTAVNIK SCHMIDT NAMETNUO IZBORNI ZAKON BIH (ŠIRA VERZIJA)




SARAJEVO, 27. MARTA (ONASA) – Visoki predstavnik Christian Schmidt iskoristio je bonske ovlasti i danas nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH.
Tu informaciju saopštio je na konferenciji za novinare u Sarajevu, istakavši da je danas uradio ono što je trebalo biti urađeno prije mnogo godina, i što se u demokratiji samo po sebi podrazumijeva.
A to je, kako je kazao, garancija slobodnih, poštenih i demokratskih izbra za sve građane Bosne i Hercegovine.
“Prema tome, ja želim da objavim svoju odluku kojom donosim izmjene Izbornog zakona BiH, u skladu sa mojim mandatom i Aneksom 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao podršku najavljenom procesu pristupanja BiH Evropskoj uniji”, kazao je Schmidt.
Ističe kako govori o 14 prioriteta Evropske unije, među kojima je jedan od njih i izmjene Izbornog zakona, i – naglašava, to radim za građane ove zemlje.
“Ja sam sada vrlo sretan što imamo odluku Evropskog vijeća kojom je zacrtan i put u EU za Bosnu i Hercegovinu. Slogan je ‘Spremni ste za Evropu i Evropa za vas’. Mislim da trebamo i djelovati u tom smislu.
Svako ima pravo da kaže – naši izabrani predstavnici treba da djeluju. Oni su obavili dosta posla, znamo da je donesen veliki broj zakona, no nažalost nije došlo do sporazuma u vezi s Izbornim zakonom”, dodaje Schmidt.
Kako je kazao, na neki način već u Neumu bio je dogovoren paket integriteta, kao i neki drugi paketi. Međutim, nije bilo odgovora na nedostatke u izbornom okviru koje su uočili OSCE, Vijeće evrope i neke druge međunarodne institucije.
“Danas se ne obraćam političkim strankama i političarima, već građanima, biračima ove zemlje. Jer, oni koji trebaju da izađu na izbore i glasaju su upravo građani ove zemlje, bez obzira na njihovu nacionalnu i drugu pripadnost.
Prema tome, želim podvući da se obraćam ljudima u oba entiteta i Distriktu Brčko. Ovdje nema nikakve diskriminacije i ona neće biti moguća ako stanemo zajedno”, poručio je Schmidt.
Naglašava da je on kao visoki predstavnik garant postojanja i Rs-a i FBiH, te da je to njegova dužnost u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom.
“Moramo raditi za sve građane i mislim da to možemo uraditi. Radi se o vrlo jasnim međunarodnim smjernicama. Mislim da bi trebalo biti dovoljno mogućnosti i za domaće odgovorne organe da se uključe u ovo i da se postigne odgovarajući balans u interesu birača”. potcrtava Schmidt.
Kaže i kako birači ne mogu čekati 10-15 godina ili više kako bi vidjeli hoće li doći do sporazuma između stranaka. Mora se ići dalje.”Ja bih bio sretniji da smo mogli naći određenu mogućnost da se do izmjena Izbornog zakona dođe direktno od strane odgovornih stranaka ili tijela vlasti”, dodao je Schmidt.