POSJETA: NAČELNIK OPĆINE LUKAVAC EDIN DELIĆ
Razgovarala: Selma Pušina
SARAJEVO, 10. FEBRUARA (ONASA) – Načelnik Općine Lukavac, Edin Delić u intervjuu za Agenciju ONASA, između ostalog, govori o stanju u Općini, o usvajanju budžeta za 2017. godinu, o problemima sa kojima se suočava općina, o privrednim subjektima, o strateškim ciljevima i planovima za 2017. godinu, te o privrednim ulaganjima.
ONASA: Kakvo stanje u Općini ste zatekli kada ste preuzeli načelničku funkciju?
DELIĆ:U finansijskom smislu, što i podrazumijeva ovo pitanje, ako bismo gledali kreditno zaduženje, Općina Lukavac nije kreditno zadužena. S tog aspekta mogli bismo reći da je to dobro. Međutim, s druge strane imamo kartkoročne obaveze koje su teže finansijsko opterećenje. Zatekao sam izvršnu presudu u iznosu od 1,7 miliona konvertibilnih maraka (KM) i kratkoročne obaveze Općine po neplaćenim fakturama, potraživanjima volontera… u iznosu oko 2 miliona KM. Dakle, imali smo oko 3,7 milona KM kratkoročnih potraživanja koje moramo relativno brzo vratiti. U ovoj godini se praktično završavaju i dva projekta koja je Općina potpisala ranije i trebala je već dobar dio toga završiti. Sada smo ušli u završnu fazu i tu imamo oko 2,2 miliona KM finansijskih obaveza. To se sve mora u relativno kratkom vremenu namirit i to je dosta veliko opterećenje. Što se tiče organizacijskog dijela, najgora je stvar neadekvatna organizacija Općine, veliki zastoji u rješavanju predmeta. Preko 6000 neriješenih predmeta bilo je samo u urbanisitčkoj službi. Već imamo informaciju od građana da stvari idu na bolje.
ONASA: Općinski budžet za 2017. godinu nije usvojen. Koji su razlozi za to i kada se može očekivati da bude usvojen?
DELIĆ: Razlozi za neusvajanje budžeta su višeslojni. Presuda i neriješeno stanje sa dugom je jedan od razloga. Moj utisak je da je ključni razlog za neusvajanje budžeta činjenica da sam ja načelnik koji nema svoju većinu u Općinskom vijeću. Stranka demokratske akcije, koja ima vlast i na Tuzlanskom kantonu, u tom trenutku željela je stvoriti ambijent u kome je trebalo da izgleda kao da načelnik ne može ništa uraditi, da su mu svezane ruke, da mora slušati šta mu večina kaže. Mislim da su to bili ključni razlozi za neusvajanje budžeta.
Krajnji rok za usvajanje budžeta je 31. mart 2017. godine tako da ćemo mi budžet do 31. marta sigurno dobiti. Dvije su varijante usvajanja budžeta. Prva varijanta je da se sa političkim subjektima postigne dogovor da se usvoji budžet. Da to bude budžet političkog konsenzusa. Ja se iskreno nadam da će se to desiti i sve su prilike da će to biti neki scenarij. S druge strane, ako ne bude političkog dijaloga, ja ću kao načelnik po zakonu biti primoran da proglasim budžet. U toj varijanti to bi značilo da mi i dalje imamo ovakvo političko stanje u kome se ono što načelnik predlaže ne uvažava na Vijeću. To bi za mene bio znak da trebam donijeti budžet koji će primarno služiti građanima, razvojnim projektima i podmirenju ovih obaveza koje sam pomenuo.
Općina Lukavac u prvoj polovini godine mora osigurati oko 4 miliona KM duga i 2 miliona KM za investicije. Dakle,u prvoj polovini godine mora osigurati oko 6 miliona KM finansijskih sredstava za ove potrebe. Ja kao načelnik, moram osigurati da ti projekti ne propadnu.
ONASA: U svom prijedlogu budžeta naveli ste mnoge projekte koji će prije svega poboljšati kvalitetu života građana.
DELIĆ: Ovdje se radi tri sporna projekta koji su dovedeni u kritičnu situaciju. U prvom redu to je projekat WATSAN koji je počela prošla vlast koji se finansira iz stranih sredstava. Radi se o sanaciji oborinskih voda, kanalizacije, pročistaču otpadnih voda. Ja ću biti korektan i moram kazati da zasluge za taj projekat pripadaju prošloj vlasti. Ali isto tako prošla vlast je propustila u posljednjih pet godina da sukcesivno završava poslove. I mi sada moramo do juna 2018. godine završiti sve radove na tom projektu. Nama je građevinska godina za taj projekat upravo ova godina i moramo realizirati radove u vrijednosti oko 10 miliona KM jer će u suprotnom ta sredstva propasti. To je stvar koja je iznimno važna.
Druga dva projekat se odnose na sanaciju korita rijeke Spreče, Jale i Turije i na sanaciju mostova u gradu. Ukoliko ovi projekti ne budu sada realizirani općina će izgubiti između 15 i 20 miliona KM. Budžet će biti usvojen do 31. marta i u tom budžetu će biti iscrpljene maksimalne mogućnosti da se ovi projekti završe. Ja se ne bih usudio biti toliko hrabar i reći da ćemo sve uspjeti završiti. Nije sve pitanje novca, radi se o vrlo zahtjevnim procedurama u kojima nas mogu neke žalbe i probijanje rokova ugroziti. I to treba imati u vidu jer smo dovedeni u vremenski tjesnac. Ali ukoliko nam bude išlo na ruku, i jedno i drugo, mislim da ću učiniti sve da ti projekti ne propadnu.
S druge strane imamo i projekte koje planiram i koje nastojim realizovati, ali oni mogu pričekati. Na nekim projektima smo već krenuli raditi, a cilj nam je da Lukavac ima najveću stopu razvoja u državi u periodu u kome sam načelnik i nadam se da ćemo to vrlo brzo vidjeti.
.
ONASA: Koji su privredni subjekti nosioci razvoja Općine?
DELIĆ:Općina Lukavac je općina sa velikim industrijskim naslijeđem. Prva industrijalizacija BiH počela je u Lukavcu. Prvi rendgen je dobio Lukavac i to 50 godina prije Sarajeva. Lukavac je imao i porodilište i to prije Drugog svjetskog rata. Osim sode od koje je sve krenulo, mi smo prije rata razvili i rudnike, razvili smo još dva velika industrijska pogona, fabriku cementa. Ono što je zanimljivo kazati je da je općina Lukavac jedna od rijetkih, ako nije i jedina, u kojoj je predratna industrija preživjela. U našem okruženju većina velikih sistema su ugašeni, dok su kod nas preživjeli. Najveći uticaj na ekonomiju i generalno tradiciju grada i okoline imala je upravo predratna industrija. S druge strane, industrija danas nije ono što je bila predratna industrija. Prije svega upošljava znatno manje ljudi i ekonomski benefit lokalne zajednice od te industrije je znatno manji nego što je to bilo ranije. U prvom redu zbog toga što je privatizirano ali i zbog okolinskog uticaja.
Lukavac se sve više orijentiše ka drugim razvojnim aspektima. Sve je više malih i srednjih preduzeća i pogona koji se otvaraju.
ONASA: Šta Općina čini kako bi privukla invesitore, domaće ili inostrane?
DELIĆ: Uspio sam za par mjeseci, kroz razgovore, pozvati dva strana investitora i otvoriti mogućnost ulaska u Lukavac. Prošli smo već nekoliko ozbiljnih faza. U toku ove godine biće izgrađene dvije proizvodne hale u kojima očekujemo zapošljavanje oko 300 ljudi.
Radi se o proizvodnim pogonima, kako mi to kažemo u Lukavcu, “bez dimnjaka” i to su nam najdraža postrojenja. Stvaramo ambijent sa ciljem da Općina dobije BFC certifikat što prije. Želimo da budemo sredina u kojoj će se biznismeni osjećati komotno. Očekujem da već od ljeta ili jeseni budemo općina u kojoj će se investitori najkomotnije osjećati kada je upitanju zadovoljavanje njihovih potreba.
S druge strane Lukavac ima prirodne i geografske prednosti koje možda druge općine nemaju i to s aspekta pozicije, blizine regionalnom centru Tuzla, relativno povoljne udaljenosti od glavne saobraćajnice, blizine aerodrom koji je vrlo aktivan posljednjih godina… to su sve komponente koje su bitne za Lukavac. U odnosu na Tuzlu, koja nema prostora za razvoj industrije, cijene bilo čega u Tuzli su daleko veće nego u Lukavcu, tako da na naša vrata već kucaju potencijalni investitori i mislim da je to vrlo obećavajuće.
ONASA: Strateški ciljevi i planovi za 2017. godinu?
DELIĆ: U 2017. godini prije svega moramo stabilizirati ove stvari koje sam već pomenuo. Kada se analizira efekat načelnika obično se uzimaju u obzir predizborna obećanja i planovi pa se na osnovu toga mjeri. Ja nisam puno obećavao i nećete naći u mom programu na “kule i gradove” jer sam pokušao biti realan. Pravimo planove uz percepciju da će čitav sistem pratiti te planove. Moram do 31. marta vidjeti u kojoj mjeri ćemo u ovoj godini voditi procese i u tom smislu koji su prioriteti. Ukoliko bude maksimalna opstrukcija, maksimalan napor će biti da ova tri makro projekta prežive. Ako stabilizujemo odnose na Vijeću, radit ćemo i na mnogim drugim projektima.
U prvom redu je popravka sistema vodosnadbijevanja u Lukavcu, jačanje komunalne infrastukture, popravka vodosnadbijevanja u mjesnim zajednicama, obnova domova kulture u mjesnim zajednicama, obnova putne mreže, rekonstrukcija raskrsnica, uređenje grada… Lukavac nema razvijen centar grada, nema niti jedan metar pločnika, zapuštena je urbana sredina. Imamo objekte i institucije koji su također zapuštneni. U tom smislu ćemo raditi. Dugoročno planiramo pokrenuti još niz elemenata. Lukavac nema ni pitku vodu, a kako riješiti pitanje pitke vode je pitanje tehnoekonomske analize. Da li će to biti zahvat iz jezera pa pročišćavanje vode, da li će to biti oslanjanje na resurse iz Toplica koje imamo, da li će to biti traganje za novim izvorištima vode… To ćemo još vidjeti. To su stvari koje sam u ovom trenutku sa aspekta političkih planova plasirao kao varijante. Ali prije svega moramo uraditi temeljne tehničke analize i racionalna rješenja.
ONASA: Po čemu je to drugačija i prepoznatljivija Općina Lukavac u odnosu na druge općine i po čemu ćete je Vi učiniti drugačijom?
DELIĆ: Općina Lukavac ima monogo stvari po čemu je drugačija u odnosu na druge općine. Općina Lukavac kada gledamo Tuzlanski kanton je najveća općina po površini i to općina koja ima nekoliko cjelina. Osim ovog industrijskog, urbanog dijela koji je u ravničarskoj kotlini lociran na obalama Spreče. Imamo i padine Ozrena i Konjuha koje završavaju prema Lukavcu, i predstavljaju prostor u kome se može razvijati kako kažemo zdrava hrana, zdrava poljoprivreda. Tako da se okrećemo i ka tom ruralnom razvoju, u nekom smislu zapošljavanja na kućnom pragu. Lukavac je općina sa velikim resursima, sa Modračkim jezerom koje je razvojni resurs, koje je potencijal i za razvoj turizma i za razvoj poljoprivrede. I konačno, općina Lukavac ima ono čime se najviše ponosim kada govorim. Ima ljude kakve malo koja općina ima. Već sam govorio o industrijskom naslijeđu koje mi imamo. Naši očevi su se susretali sa tehnologijama, automatizacijama, transportima i sl. Imamo eksperte mašinstva i elektroinžinjerstva. Dok su američke trupe bile u Lukavcu, najkvalitetniji kadrovi su bili Lukavčani. Ne zato što su genetski predodređeni nego zato što su rasli u takvom ambijentu. Mislim da Lukavac ima kadrovske uslove koje i investitori već prepoznaju.
Lukavac ima potencijal da postane ekonomsko “čudo” u BiH i to možemo postići u kratkom roku, samo da se oslobodimo političkih tenzija i feudalnog koncepta koji je gušio razvoj općine i mislim da ćemo vrlo brzo osjetiti promjene.
ONASA: Svakog petka organizuje se “kafa sa građanima”. Na šta se to građani najviše žale, koji su njihovi problemi, te može li se doći do rješenja tih problema?
DELIĆ: Sve dosadašnje “kafe sa građanima” imali smo u Lukavcu. Recimo, 20 posto problema koji su bili adresirsani prema nama bili su problemi na koje smo mi mogli reagovati i koje smo mogli popraviti. Nažalost, u 80 posto slučajeva to su pitanja koja nisu iz nadležnosti Općine i koja se ne mogu u kratkom roku riješiti.
Od naredne sedmice biće uvedena mala izmjena. Kafa sa građanima biće organizovana svake sedmice u drugoj mjesnoj zajednici, a petkom i prijem u Općini u 12.00 sati gdje će šefovi službi razgovarati sa građanima. Već smo uradili kalendar posjeta mjesnim zajednicama koji će biti objavljen na web stranici, tako da ćemo svake srijede imati susret sa građanima u drugim mjesnim zajednicama.(kraj)