INTERVJU: PERO GUDELJ, VLASNIK I DIREKTOR KOMPANIJE FIS VITEZ
Razgovarao: Hamed IBIŠEVIĆ
SARAJEVO, 19. APRILA (ONASA) – Vlasnik i direktor kompanije FIS Vitez Pero Gudelj u intervjuu za Agenciju ONASA govori o osnivanju i poslovanju kompanije FIS Vitez, aktuelnoj društveno-političkoj situaciji, gradnji avio piste na Vlašiću, izmjeni zakona o PDV, …
ONASA: Kompanija FIS Vitez postala je respektabilan brend i u evropskim okvirima. Da li ste na početku kad ste imali kafić i videoteku mislili da ćete stvoriti poslovno-trgovačku imperiju ovakvih razmjera?
GUDELJ: Nisam.
ONASA: Da li ste kao srednjoškolac i čovjek koji se bavio muzikom u sebi i kada prepoznali menadžerske sposobnosti?
GUDELJ: Uviđao sam ih.
ONASA: Kada i kako je nastala ideja o osnivanju FIS-a i kakve sklonosti treba imati da bi se otvorila jedna uspješna kompanija?
GUDELJ: Od harmonike nastaje kafić FIS, od njega sve počinje i moja ljubav prema harmonici i moje sviranje, a iz zahvalnosti prema njima, nastaje i naziv kompanije FIS.
Što se tiče sklonosti potrebno je imati viziju, smjelost, vjerovati ljudima i pružati drugima priliku za rad, što ja i činim.
ONASA: Koliko uposlenika danas radi u FIS-u i koliko ima istine u nekim informacijama da ste izjavili kad dostignete cifru od 5.000 ljudi koji će raditi u Vašoj kompaniji znaćete da niste uzalud živjeli?
GUDELJ: FIS trenutno zapošljava 3.500 radnika i moj istinski cilj jeste da FIS zapošljava 5.000 ljudi, a taj cilj je zaista postavljen na realnim osnovama i vjerujem u to da će u narednim godinama FIS i ostvariti taj cilj.
ONASA: Kojim se sve djelatnostima FIS danas bavi i na kojima prostorima u BiH, ali i u inozemstvu imate svoje objekte?
GUDELJ: FIS se bavi trgovinom robe široke potrošnje, proizvodnjom sredstava za čišćenje i održavanje, a uz to imamo i vlastito transportno uslužno preduzeće FIS ŠPED, itd.
U vlasništvu FIS Viteza je i turističko rekreativni centar EKO FIS Vlašić.
FIS posluje na području cijele BiH, u 15 maloprodajnih objekata, uključujući i dva u Republici Hrvatskoj, a također, radimo u mnogim zemljama EU i ostatka Evrope.
ONASA: Osim čisto trgovačkim poslovima kompanija FIS se bavi i proizvodnom djelatnošću. Možete li nam prezentirati koje su to djelatnosti i u kojem obimu ih obavljate?
GUDELJ: To su proizvodnja namještaja Ambyenta od punog drveta, proizvodnja tapaciranog namještaja, dječija odječa Anbinni i proizvodnja čarapa robne marke GMS.
ONASA: Da li ste u višedecenijskom radu imali podršku, razumijevanje ili podsticaj politike za Vaš biznis s obzirom na činjenicu na broj onih koje ste uposlili i postali zaštitni znak jednog grada pa i šire?
GUDELJ: Bila je to skromna pomoć, a od političara očekujem samo da rade svoj posao.
ONASA: Kompanija FIS Vitez prepoznatljiva je i po činjenici da se inovativnim idejama “svakim danom, u svakom pogledu sve više širi”. Da li u ovoj, odnosno narednim godinama za bh. javnost pripremate neka iznenađenja, odnosno projekte?
GUDELJ: Nema iznenađenja, imamo planove za narednih godinu dana, a za sada nema iznenađenja.
ONASA: Mnogo ste uložili u Sportsko – rekreativni kompleks EKO-FIS Vlašić, a ima informacija da se spremate na platou Vlašića izgraditi avio pistu?
GUDELJ: To je plan budućnosti o kojem se razmišlja, a tu ćemo očekivati podršku Općine Travnik.
ONASA: Kao izuzetno uspješan biznismen kako ocjenjujte trenutnu društveno-političku situaciju s aspekta ulaganja i da li smatrate da su postojeće političke garniture bile spremne poduprijeti one koji su svoj imetak i znanje bilio spremni uložiti u bh. privredu i, naravno, upošljavanje.
GUDELJ: Slušajući i gledajući ono što prenose mediji situacija nije sjajna, zbog birokratskih zapreka nekoliko partnera odustalo je od ulaganja sa FIS-om, a razlog je nestabilna situacija u BiH.
Bilo je pojedinaca koji su bili spremni poduprijeti nas koji ulažemo u BiH, ali potrebna je puno veća podrška politike.
ONASA: U našoj zemlji periodično i sporadično se govori o potrebi izmjene zakona o PDV-u, odnosno uvođenju dvije stope PDV-a. Kako vi gledate na ovaj problem?
GUDELJ: Smatram da bi PDV na osnovne životne namirnice trebao biti manji, a na luksuz veći.
ONASA: Koliko su po Vašem ubjeđenju strani investitori privilegovaniji u odnosu na domaće i smatrate li da je bh. trenutno pogodno tlo i za jedne i za druge?
GUDELJ: Smatram da bi domaći investitori trebali imati veće privilegije. (kraj)