SARAJEVO, 5. MARTA (ONASA) – Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock kazala je u utorak u Sarajevu kako BiH mora iskoristiti povijesnu priliku za otvaranje pristupnih pregovora s Europskom unijom.
Baerbock je doputovala u Bosnu i Hercegovinu u sklopu nove diplomatske inicijative čiji je cilj potaknuti vlasti BiH da do 20. marta usvoje reformske zakone kako bi Europsko vijeće moglo donijeti odluku o otvaranju pristupnih pregovora.
Uvjet za to je usvajanje tri nova zakona i reforma postojećeg izbornog zakona kroz tehničke izmjene koje bi trebale osigurati integritet izbornog procesa.
Parlament BiH do sada je uspio usvojiti zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, a preostalo je još usvojiti zakone o sudovima te o sprječavanju sukoba interesa.
Njemačka ministrica je u Sarajevo na susrete s najvišim dužnosnicima BiH stigla neposredno nakon što su to učinili šefovi diplomacija Italije i Austrije, Antonio Tajani i Alexander Schallenberg.
Baerbock je novinarima kazala kako je došla dati potporu BiH jer je u Sarajevu “prije 30 godina obranjena europska ideja” koja se danas, kako je istaknula, brani u Kijevu, jer Vladimir Putin sada nasiljem pokušava odvojiti Ukrajinu od Europe.
Dodala je da je Njemačka najveći vanjskotrgovinski partner BiH i jedan od najvećih investitora ovdje u zemlji.
“Susret nije slučajan, dešava se u odlučujućem vremenu na putu BiH u Evropsku uniju. zemlja se nalazi na odlučujućem raskršću. Postoje trenutci u historiji kad se mora iskoristiti prilika. Očekujemo izvještaj Evropske komisije koji će ocjeniti napredak napredak na putu ka otvaranju pristupnih pregovora. Taj izvještaj će činiti temelj za odluku o sljedećim koracima”, kazala je Baerbock.
Istakla je da je za Njemačku važan Zakon o sukobu interesa.
. “Jučer su vođeni interni razgovori. To je bila jedna od ključnih tema tokom mog razgovora sa članovima Predsjedništva BiH. Iz naše perspektive ovaj zakon je važan za ljude ovdje. Posebno je ključno u kontekstu korupcije, sve što nije zdravo za jedno društvo, da se borimo protiv toga, kako bi to vodilo prema vladavini pravne države”, rekla je Baerbock.
Istaknula je kako Berlin želi da BiH u EU uđe kao cjelovita država te je najavila kako će sve “secesionističke fantazije” biti jasno identificirane, a njihova realizacija spriječena
“Nasilno mijenjanje granice nije dobro za ljude. To je donijelo toliko patnje na našem kontinentu i u svijetu. To govorim i drugim kandidatima. Secesionističke fantazije ćemo jasno imenovati. Samo jedinstvena BiH može ići u Evropsku uniju. O tome sam posebno razgovarala sa članicom Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda”, kazala je Baerbock.
Uputila je poziv vlastima bosanskih Srba da to ozbiljno shvate.
U nastavku je govorila i o mogućim tehničkim izmjenama Izbornog zakona i pozvala na njihovo usvajanje.
“Jako su važne lokalne zajednice za demokratiju. Jako su važni lokalni izbori. Tu postoje preporuke OSCE-a kako bi ovi izbori bili fer. Mi kao Njemačka smo za osigurali finansijska sredstva kako bi lokalni izbori bili demokratski izbori. Tu je život na lokalnom nivou. Ostaje samo nekoliko sedmica da lideri usvoje ove promjene. Bila bi velika šteta ako bi visoki predstavnik na osnovu bonskih ovlasti morao donijeti ovaj zakon iako se na ovom zakonu već intenzivno radi i po mom mišljenju je i dobro pripremljen”, rekla je Baerbock.
Kazala je kako se izostanak aktivne politike proširenja Unije pokazao problemom pa je vlada u Berlinu za to da svih šest država zapadnog Balkana postanu punopravnim članicama.
“To će osnažiti Europu jer onda u njoj više neće biti ‘sivih zona'”, kazala je Barebock.
“Ova je zemlja sada na odlučujućem raskrižju i ta se prilika mora iskoristiti”, izjavila je Baerbock dodajući kako je napredak u proširenju EU moguć samo ukoliko se brzo i dosljedno provode reforme. Usvajanje zakona o borbi protiv pranja novca nazvala je “važnim dijelom te slagalice” dodajući kako se sada čekaju i ostali zakoni jer su oni važni za uspostavu vladavine prava, baš kao što su tehničke prilagodbe izbornog zakona važne za provedbu lokalnih izbora u listopadu. Od političara u BiH očekuje da oni sami to dogovore kako ne bi morao intervenirati visoki predstavnik Christian Schmidt.
“Bila bi šteta ako visoki predstavnik bude morao nametnuti taj (izborni) zakon”, upozorila je Baerbock.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je kako je Njemačka bila i ostala među najvažnijim partnerima BiH, a u ovom trenutku, kojega je nazvao povijesnim, to prijateljstvo smatra još važnijim.
“Konkretne ponude koje imamo na stolu od EU… primjeri su da Unija u ovom trenutku širom otvara vrata i nadam se da će moje kolege u vlasti nastaviti s provedbom ne tako lakih reformi i obveza”, kazao je Konaković istaknuvši kako je svima jasno da do 20. marta BiH mora usvojiti važne zakone.
“Mi se pristupnim pregovorima nadamo”, kazao je Konaković dodajući kako se nada pozitivnoj odluci Europskog vijeća jer je krajnje ozbiljno pitanje što će biti s BiH ukoliko se to ne dogodi jer Rusija prijeti “skupljajući frustracije” iz regije i pretvarajući ih u svoj interes.
Građanima BiH, kako je istaknuo, otvaranje pristupnih pregovora bi trebalo pokazati kako se kompromisi isplate, a sadašnje vlasti ostaju predane tom pristupu. Sve zemlje zapadnog Balkana pozvao je na suradnju kako bi otklonili strahove u Uniji da će joj integracijom unijeti svoje probleme i sukobe.