MOSTAR, 2. MAJA (ONASA) – U Mostaru je počeo Međunarodni sajam gospodarstva na kojem se predstavljaju izlagači iz 30 zemalja.
Sajam je otvorila direktorica sajma Delfina Bošnjak.
Ona je kazala kako je ovo potvrda značaja manifestacije i svim sudionicima ovog projekta.
“Počašćeni smo zato što je Izrael partner i to je jedan korak u razvijanju odnosa sa BiH i rezultiraće ulaganjima u našu zemlju. Ovaj događaj treba biti pokretač razvojnih snaga”, kazala je Bošnjak.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordnić kazao je kako se nada da će gosti iz Grada svjetlosti, kako je o njemu govorio Ivo Anadrić, ponijeti uspomene.
“Ovo je jedna od najvažnijih sajmaskih manifestacija u BiH”, kazao je Kordić.
Dodao je da je jedan od razloga zašto Mostar napreduje stabilno i sigurno poslovno okruženje, te da je Mostar primjer pozitivnog u BiH.
“Ne kaže se kako kapital ne voli nesigurnost”, kazao je Kordić.
Podsjetio je da su učinili mnogo u protekle dvije i po godini kako bi postigli politički napredak, smatra da je povezivanje ono što treba da se čini, razviti reigonalnu saradnju koja je potrebna za stabilnost.
Dodao je da zajedno sa Gradskim vijećem, gradom i svima trebamo ustrajati na promociji BiH u svijetu, a našu različitost promovirati kako prednost.
Na otvaranju sajma novoimenovani premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, kazao je kako se nalazimo u vremenu mnoštva izazova, te da nam danas sve više trebaju inicijative na integraciji i povezivanju.
“Ekonomija je ključna za integraciju, zato je sajam u Mostaru važan. Prisustvom premijera Srbije i Hrvatske šalje se važna pozitivna poruka na uzjamnoj saradnji sa obje strane granice”, kazao je Nikšić.
Istakao je i prisustvo međunarodnih predstavnika kao poruku da smo dobro došli u Evropsku uniji.
“Za uspješno suočavanje sa problemima trebamo sarađivati svi zajedno, mi unutar BiH, region i EU i svijet”, poručio je Nikšić.
Potcrtao je da je Izrael jedna od značajnih svjetskih ekonomija i da sa njima trebamo graditi prisnije odnose, dodavši da su pred nama brojni izazovi, a sajam u Mostaru je događaj koji je dobar primjer.
Podsjetio je i da se prema podacima Svjetske banke, BiH sporije oporavlja nakon COVID-a, rizik od siromaštva se povećava, a da je izvoz u opadanju.
“Ovo su trendovi na kojima moramo raditi. Jedan od problema o kojima svi brinu i sa kojima se suočavaju je iseljavanje stanovništva i to je najveća pandemija koja nas je pogodila i koja traje. To je bijela kuga”, rekao je Nikšić.
Na kraju je naglasio kako mreže saradnje koje se ispletu danas nikada ne raspletu.
Premijerka Srbije Ana Brnabić kazala je kako joj je zadovoljstvo da ponovo dolazi u Mostar.
Istakla je kako iz Srbije dolazi 14 privrednih subjekata iz raznih sektora.
“Dolazim sa pojačanjem iz Skupštine Srbije, narodni poslanik Milimir Vujadinović, je ovdje. On je predsjednik grupe prijateljstva sa BiH u skupštini i to pokazuje značaj koji pridajemo Mostarskim sajmom i odnosom sa BiH i cijelim regionom”.
Brnabić je istakla kako je posljednjih 10 godina udvostručena bilateralna saradnja Srbije i Bosne i Hercegovine.
“Kada pogledate iz ugla Srbije koliko nam je važno tržište BiH, možete da pogledate da je BiH drugi izvoznik partner Srbiji, a prvi je Njemačka. Toliko nam je BiH važna.”
Andrej Plenković, premijer Hrvatske istakao je nekoliko važnih stvari koje su se desile u Bosni i Hercegovini a to su kandidatski status za članstvo u EU, odluka visokog predstavnika i formiranje Vlade FBiH.
Za svaki napredak je potrebno da političke institucije osiguraju političku stabilnost i to je preduvjet razvoju, naglasio je Plenković.
“Upravo ovi veliki krupni pomaci koji uključuju i formiranje Vlade FBIH daju veliki znak da je pred BIH vrijeme više razvoja.”
Hrvatska je važan i strtateški partner BiH, i politički i gospodarski, rekao je on.
“Razmjena isnosi 4 milijarde eura i povećana je za 50 posto, a brojevi u ovoj godini već pokazuju da je veća za 10 posto i to znači da će naša upućenost jedni na drugi biti sve veća. Nadamo se da će tvrtke obje zemlje u susjednim zemljama što bolje poslovati.”
Do sda smo u BiH investirali 1,3 milijarde eura, i to ćemo nastaviti raditi dalje.
“Obnavljamo od sutra izravnu liniju između Mostara i Zagreba, avionom. Tri puta tjedno. Mislim da će to pridonijeti boljoj gospodarskoj razmjeni”.
Plenković je najavio i zajedničku sjednicu Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske 20. juna u Zagrebu. Na kraju je kazao kako je Hrvatska najangažiraniji odvjetnik BiH u Briselu.