INTERVJU: NAČELNIK OPĆINE FOJNICA SABAHUDIN KLISURA
Razgovarao: Adis Grabovica
SARAJEVO, 26. JULA (ONASA) – Načelnik Općine Fojnica Sabahudin Klisura za Agenciju ONASA, između ostalog, govori o položaju mladih u općini i njihovom odlasku u insotranstvo, mogućnosti otvaranja novih radnih mjesta, privredi i turističkim potencijalima…
ONASA: Kako biste ocijenili stanje Općine sada i kakav je kvalitet života?
KLISURA: Posmatrajući sveukupnu situaciju u našoj zemlji može se reći da je stanje u Općini Fojnica na zadovoljavajućem nivou. Međutim, mene kao načelnika interesuje da svojim građanima omogućim što bolje uslove za kvalitetniji život. Duboko svjestan vremena u kojem živimo shvatamo da je teško, da mladi odlaze, da nema posla, ali moramo svi zajedno, a prvi ja kao najodgovornija osoba u našoj općini da učinim sve što je u našoj moći da život u našem lijepom gradu učinimo što boljim.
ONASA: Blizu 2.000 je nezaposlenih na području Fojnice, najviše mladih. Šta Općina radi da zadrži mlade i kakve su mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta?
KLISURA: Slažem se da imamo puno ljudi na birou za zapošljavanje, međutim u zadnjih godinu dana sam doživio da neke naše kompanije raspišu konkurs, na koji se ne prijavi dovoljan broj ljudi. Naravno razloga je puno, imamo produkciju kadra struka koje nisu kurentne na tržištu rada, posebno medicinske struke koji ne mogu naše kompanije da apsorbuju, kao i nekih drugih zanimanja koje su u sličnoj poziciji. Od mog imenovanja za načelnika, poseban fokus sam stavio na mlade i do sada smo radili na poboljšavanju njihovih statusa. Općina Fojnica, svake godine u okviru svojih mogućnosti izdvaja sredstva za stipendiranje studenata deficitarnih zanimanja. Također, u 2017. godini Općina Fojnica je u budžet uvrstila jednokratne naknade za porodilje, iako skromna sredstva, ali time pokazujemo spremnost za poboljšanje uslova ove populacije. Planiramo u budućnosti da u okviru budžeta imamo grant za poticaj u zapošljavanju i osnivanju malih biznisa sa posebnom pažnjom na mlade ljude koji su na birou, zatim poticaj poljoprivredi i još mnoge druge aktivnosti. Dakle, planova je mnogo i radit ćemo na njihovoj realizaciji za dobrobit svih građana.
ONASA: Koji su najveći problemi sa kojim se susrećete u radu kao općinski načelnik?
KLISURA: Naravno problema u svakodnevnom poslu ima, jer znamo da ko radi mora nailaziti i na probleme, ali u svakodnevnim aktivnostima pokušavamo da ih rješavamo na najkvalitetniji način. Na prvom mjestu problem Općine Fojnica je zapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta, zatim odlazak mladih školovanih ljudi, problem je i komunalna infrastrukture i poboljšanje socijalne karte naše općine, sa akcentom na romsku populaciju.
ONASA: Koje su najvažnije kompanije za Općinu sa aspekta broja uposlenika i pozitivnog poslovanja?
KLISURA: Fojnica je oduvijek bila poznata kao centar banjsko-rekreativnog turizma i taj brend ne smijemo ispustiti. Lječilište “Reumal” je ime našega grada daleko pronijelo i mi moramo, svakodnevno raditi na povećanju kapaciteta ovog brendiranog lječilišta. I ne samo tog brenda već i na stvaranju novih u oblasti turizma, a to je ekskluzivni turizam za koji se u posljednje vrijeme stvaraju kapaciteti. Pored brenda u turizmu, mi ne smijemo zaboraviti ni drvoprerađivačku djelatnost, pogotovo ako uzmemo u obzir da samo jedna kompanija ima više od 350 zaposlenih, a koja svoje proizvode plasira na zapadnoevropska i druga svjetska tržišta pokazujući svima nama da imamo kapaciteta i znanja da svojim trudom, radom i resursima, uz pravilno upravljanje, možemo imati ulogu i na svjetskom tržištu. Naravno, mislim na firmu MS&WOOD, kao najznačajniju u tom sektoru i mnoge druge. Također, na našem području se nalaze i dva zavoda za mentalno – invalidne osobe, Zavod DRIN, i Zavod Bakovići, koji upošljavaju značajan broj osoba s naše općine, tako i sa drugih općina.
ONASA: Kakav ishod istraživanja kompanije BBM očekujete i kakav značaj bi pozitivan rezultat imao na Općinu? Da li će u Fojnicu stići ‘zlatno doba’?
KLISURA: Maloprije smo pominjali privlačenje investicija i investitora, i naravno da smo zainteresirani za njihov dolazak. Međutim, cilj nam je da dolazak investitora bude u interesu lokalne zajednice, kao i svih građana Općine Fojnica. Ja kao načelnik želim da se ova trenutna situacija riješi na obostranu koristi i zadovoljstvo svih učesnika u procesu, uz veći angažman kantonalnih i federalnih nivoa vlasti, koji su izdali svu potrebnu dokumentaciju, jer samo oni zajednički mogu da riješe ovu situaciju.
ONASA: Šta planirate uraditi kao načelnik da mještani prestanu ometati rad BBM kompanije?
KLISURA: Ovaj proces u vezi sa istraživanjem zlata i dodjele koncesije, traje već nekoliko godina, ali kulminacija problema se desila u nekoliko zadnjih mjeseci. Ja sam organizovao i prisustvovao nizu sastanaka u svrhu rješavanja problema i nadam se da će se ovo pitanje riješiti u interesu svih nas, u što kraćem roku, na zadovoljstvo svih nas.
ONASA: Šta Općina radi da privuče što više stranih investitora?
KLISURA: Općina Fojnica, svakodnevno radi na poboljšanju privrednih uslova, a u svrhu stvaranja što boljeg poslovnog ambijenta. U toku je izrada regulacionog plana grada, sa posebnim osvrtom na izradu idejnog rješenja turističko – poslovne zone, gdje bi investitorima mogli ponuditi da dođu i ulože svoj kapital. Također, u okviru skromnog budžeta, planiramo da uvedemo i subvenciju na otvaranje novih radnih mjesta, kao i na otvaranje novih proizvodnih kapaciteta.
ONASA: Nedavno ste kazali da se bazirate na razvijanje zdravstvenog, seoskog, planinskog i banjskog turizma. Kako za sada napreduje plan razvijanja i šta Fojnica u ovom trenutku ima ponuditi turistima osim nezaobilaznog Prokoškog jezera?
KLISURA: Pored navedenog banjsko rekreativnog turizma i Prokoškog jezera potrebno je pomenuti i ponudu koju Općina Fojnica ima u drugim turističkim oblastima. Na prvom mjestu tu mislimo na Sportsko rekreativni centar “Brusnica”, zatim Sportsko rekreativni centar “Pridolci”, koje u zimskom periodu posjeti mnogo gostiju. Također, Općina Fojnica ima razvijen vjerski turizam, a u prvom redu tu mislimo na Franjevački samostan sa svojim muzejom i bibliotekom, zatim tekije na Oglavku i Vukeljićima, Atik džamija, itd. Pored toga popularno je planinarenje, biciklizam, zatim ribolovni turizam, gdje se zaista možemo pohvaliti kvalitetnom ponudom.
ONASA: Postoji li saradnja sa drugim općinama i kakva je saradnja sa Savezom općina i gradova FBiH?
KLISURA: Općina Fojnica, ima jako dobre odnose sa svim općinama u našoj zemlji, a posebno tu ističem Općinu Centar, te Općinu Trnovo. Saradnja sa Savezom općina i gradova je od velikog značaja za nas, a pogotovo pri donošenju zakonskih okvira koji se tiču lokalne zajednice, gdje oni daju puni doprinos i štite interese lokalne zajednice.
ONASA: Šta mislite o ulozi i značaju nezavisnog novinarstva u BiH i koliko je ono bitno za razvoj demokratskog društva?
KLISURA: Naravno da je uloga nezavisnog novinarstva jako bitna u svakom , a pogotovo u našem društvu, posebno u procesu razvoja demokratije i demokratskih tokova svake zemlje, te možda očekujem i još veći angažman medija u praćenju civilnog sektora pri donošenju zakona i odluka. (kraj)